Dôležité materiály
Pôsobenie lykožrúta. Porovnanie "asanačného" a bezzásahového manažmentu v rôznych podmienkach. (posobenie_lykozruta.pdf, 462 kB)
Pôsobenie kôrovcov v chránených územiach je dlhú dobu predmetom diskusie biológov, lesníkov a verejnosti. Národný park Šumava (ČR) a Národný park Bayerischer Wald (Nemecko), sú miesta s rozdielnym prístupom k tomuto problému. Keďže v oboch parkoch prebieha rozsiahly výskum, môžeme už isté skutočnosti porovnať.
Národné parky a štátne hranice. Rozdielne prístupy k lesu. (narodne_parky.pdf, 3.9 MB)
Porovnanie hospodárenia v národných parkoch Šumava a Bayerischer Wald na strane jednej a TANAPu a Tatranskego parku narodowego na strane druhej. Rôzne prístupy k lykožrútovi, k mŕtvym stromom a ku krajine.
Národný park. Značka ktorá sa dobre predáva (narodny_park_znacka.pdf, 469 kB)
Myslíte si, že rozširovanie bezzásahových častí národných parkov zvyšuje nezamestnanosť? Myslíte si, že lesy s polámanými a suchými stromami odpudzujú návštevníkov? Myslíte si, že zarobiť v TANAPe sa dá len na zjazdovkách a golfových ihriskách? Prečítajte si túto štúdiu.
Správa o Šumave. Vypracované pre IUCN. (sprava.pdf, 13 MB)
Analýza dôsledkov dlhodobého a dôsledného boja proti lykožrútovi a mŕtvych stromom v Národnom parku Šumava.
Mŕtve drevo - živé lesy. (deadwoodwithnotes.pdf, 1.7 MB)
Materiál WWF o dôležitých funkciách mŕtvych stromov v lesných ekosystémoch. V angličtine.
Šumava. Národní park rašelinišť, pralesů a kůrovce. (sumava.pdf, 406 kB)
Leták s alternatívnym pohľadom na úlohu a fungovanie národného parku.
Drugie zycie drzewa.
Vynikajúca kniha poľských vedcov zaoberajúcich sa desiatky rokov úlohou kalamít, mŕtvych stromov a rôznych škodcov v lesných ekosystémoch. 245 strán, množstvo grafov, fotografií a tabuliek. Na slovenskom preklade sa v súčasnej dobe intenzívne pracuje. (Drugie_Zycie_Drzewa.pdf, 12,1 MB)