Zásahy v najprísnejších rezerváciách
TA NA Prd
... alebo ako je to s ochranou štátom chránených rezervácií s najprísnejším stupňom ochrany
Počas roku 2003 legislatíva umožnila LZ VLK stať sa účastníkom konaní, v ktorých sa rozhoduje o udeľovaní výnimiek a súhlasov zo zákona 543/2002 o ochrane prírody a krajiny. VLK túto možnosť využil a za účelom zastavenia ťažby v rezerváciách sa stal účastníkom v konaniach týkajúcich sa ťažieb na celom území Slovenska.
Nasledujúce tabuľky zachytávajú rozsah ťažby v rezerváciách od roku 2003 do polovice roku 2007, ktorá bola povolená príslušnými úradmi životného prostredia. V územiach s najprísnejším stupňom ochrany bolo povolené napriek nášmu nesúhlasu vyťažiť viac ako 455 000 kubíkov dreva.
Rezervácie s najvyšším stupňom ochrany nezaberajú ani 2% našej krajiny. Napriek tomuto zlomku je na ne v súčasnosti vyvíjaný nesmierny tlak. Rôznymi legislatívnymi úpravami sa súčasné vládne strany snažia dosiahnuť oslabenie ich ochrany a otvoriť cestu na ťažbu vo všetkých chránených územiach, vrátane tých najvzácnejších. Pokiaľ viete o ťažbe v rezervácii vo svojom okolí, upozornite nás na túto ťažbu a my s vašou pomocou zistíme, či ťažba prebieha v súlade so zákonom a pokúsime sa o jej zastavenie.
Ak vás tento stav ochrany štátnych rezervácií nepríjemne prekvapil, podporte petíciu Stromy, o ktoré sa nemusíme báť a upozornite na túto petíciu vašich priateľov, či známych. Našim cieľom je získať za reálnu ochranu rezervácií pred ťažbou a ochranu mestskej zelene viac ako 100 000 podpisov. Predbežné ukončenie petície je naplánované na október 2008. Ďakujeme za vašu pomoc.
Pozrite si aj:
Lesy
Ťažby v rezerváciách - Lesy SR [156.97 KB]Ťažby v rezerváciách - ŠL TANAP [195.38 KB]
Ťažby v rezerváciách - Vojenské Lesy [98.37 KB]
Ťažby v rezerváciách - neštátni vlastníci [192.51 KB]