Kmeň Malé Karpaty
pôsobí najmä v Bratislave a blízkom okolí, pričom pozostáva iba z dobrovoľníkov. Tí vo svojom voľnom čase pomáhajú pri aktuálnych projektoch a akciách VLKa, no angažujú sa aj v lokálnych problémoch. Od začiatku roku 2005 prednášajú na stredných i základných školách, kde učia ďalšie generácie chápať potrebu divočiny i úcte k prírode. Taktiež spolupracujú s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ) pri ochrane Bratislavského lesoparku (príprava nového LHP, Štatút lesoparku), s organizáciou Jablonka na stavbe ekodomčeka pre detské tvorivé dielne a rozvíjajú aj vlastné projekty.
Ochranári z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Malé Karpaty a BROZ okrem toho v súčasnosti pripravujú návrh Prírodnej rezervácie Pramene Vydrice. Dňom 14. 11. 2005 začínajú spoločnú kampaň za vyhlásenie územia v okolí prameňov riečky Vydrica za prírodnú rezerváciu s 5. stupňom ochrany.
Podľa návrhu sa prírodná rezervácia (PR) s rozlohou 475 hektárov bude nachádzať v severovýchodnej časti Bratislavského lesného parku. Územie zahŕňa aj obľúbené turistické ciele a miesta vyhradené na oddych, ako napríklad Pánova lúka, či Malý Slavín, pričom pre turistov známy Červený kríž a Biely kríž sa nachádzajú v tesnej blízkosti hranice rezervácie. Režim ochrany bude v rezervácii koncipovaný tak, aby napĺňal motto „Slobodu luďom, voľnosť prírode“, čo v praxi znamená, že pohyb osôb nebude v rezervácii obmedzený, a to ani napriek 5. stupňu ochrany.
Predmetom ochrany v PR Pramene Vydrice budú hlavne zachovalé jelšiny v okolí prirodzených meandrov Vydrice, ako aj okolité, prevažne bukové lesy. Zo živočísnych druhov sú to najmä veľmi vzácny rak riavový, ale napríklad aj fúzač alpský a roháč obyčajný z chrobákov, salamandra škvrnitá z obojživelníkov, či užovka stromová a slepúch lámavý z plazov.
Rezervácia poskytne prírode ochranu a podmienky pre prirodzený vývoj bez ľudského zásahu. Pre bratislavských rekreantov, turistov, jednoducho všektých návštevníkov bude rezervácia svojou blízkosťou hlavnému mestu ideálnym miestom na časté rekreačné vychádzky. Okrem prírody a rekreantov by však rezervácia mala byť prínosom aj pre samotnú Bratislavu, a to najmä v oblasti turistického ruchu. Prírodná rezervácia Pramene Vydrice bude jedinou rezerváciou na Slovensku i jednou z mála podobných v Európe, ktorá bude narozdiel od ostatných štátných, alebo súkromných rezervácií na pozemkoch mesta. Bude teda „patriť“ každému Bratislavčanovi.
Samotná definícia Bratislavského lesného parku určuje jeho prvoradú funkciu ako mimoprodukčnú, čiže krajinotvornú a rekreačnú. Aj keď naša spolupráca s Mestskými lesmi prináša zlepšenie rozmanitosti lesov, pre nerušený vývoj viacerých vzácnych druhov je potrebné vytvoriť oblasť s vylúčením lesného hospodárenia. Okolie prameňov rieky Vydrica je prekrásna časť lesoparku, no celkový charakter prírody, ako aj jednotlivé druhy žijúce v tejto lokalite, sú ohrozené lesným hospodarením. To bolo jedným z hlavných podnetov na spracovanie tohto projektu - vytvorenia prírodnej rezervácie Pramene Vydrice. Na odbornom návrhu prírodnej rezervácie Pramene Vydrice pracujú najmä Jaroslav Šíbl a Martin Valentovič z BROZ, úlohou Vlkov je najmä občianska kampaň.
Viac informácii, ako aj petíciu za náš návrh možno nájsť na www.vydrica.sk, prípadne nás môžete aj priamo kontaktovať na bratislava@wolf.sk.