Obyvatelia dediny žijú v strachu: Tento minimaco je postrachom!
07.10.2013 13:04
Zdroj: cas.sk
Záhrady v Starých Horách pri Banskej Bystrici, ale aj v ďalších horských a podhorských obciach navštevujú medvede teraz viac ako po iné dni v roku.
V týchto dňoch strpčuje medveď ľuďom v Starých Horách život oveľa častejšie.
Lákajú ich tam slivky, jablká, hrušky a ďalšie ovocie. Podľa miestnych sú šelmy premnožené, agresívne a doslova im lezú do obývačiek. „Medvede sa musia pred dlhým zimným spánkom dostatočne vypásť a nabrať dostatok tuku. Kvalita a dĺžka zimného spánku preto závisia aj od množstva lesných plodov, najmä čučoriedok, malín, černíc a brusníc. Pri nedostatku tejto prirodzenej potravy si musia medvede hľadať náhradnú poživeň,“ povedal Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách pri Banskej Bystrici, ktorý upozorňuje, že v tomto období môže prísť ku kontaktu s týmito šelmami oveľa častejšie.
Nepríjemné chvíle zažívajú aj ľudia v Starých Horách. „Opakuje sa to pravidelne každý rok. Maco robí nájazdy v noci či nadránom a niekedy aj cez deň. Aj teraz je to tak, aj keď úroda sliviek a jabĺk bola menšia. Vynahradí si to však v lese, kde je teraz veľa bukvíc,“ dúfa Milan zo Starých Hôr, podľa ktorého sú medvede premnožené. „Nedávno sme boli v lese a pri prikrmoviskách bolo toľko trusu, že sme pomaly nemali kam stúpiť. V susednej doline napočítali sedem medveďov, pritom to je lokalita tak pre jedného,“ dodal.
Medveď napadol v Šútove otca s dcérou
29.9.2013
Zdroj: turiec.sme.sk
K útoku došlo neďaleko Šútovského vodopádu. Obaja sú mimo ohrozenia života, otca však musia operovať.
ŠÚTOVO. Otca s dcérou v nedeľu v obci Šútovo napadol medveď. Správu priniesol server čas.sk, podľa ktorého išiel 32-ročný muž s 11-ročným dievčaťom na huby.
"Otec mal rany od dohryzenia v oblasti hrudníka. Obaja boli po ošetrení prevezení do martinskej nemocnice," povedal pre TASR Boris Chmel z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
"Stalo sa to v takom strmom kopci, smerom na známy Šútovský vodopád," povedala pre server obyvateľka Šútov. Z domu išli len dva kilometre
Miroslav s dcérou Lenkou boli na hubách len dva kilometre od ich rodinného domu, ktorý stojí v blízkosti lesa. Zviera podľa starostu obce Ľubomíra Maďariho najskôr zaútočilo na dievča, ale duchaprítomný otec schytil bakuľu a snažil sa ho odohnať. Pri tom medveď poškriabal a pohrýzol aj jeho. Starosta hovoril s rodinou napadnutých. Dievča je na to lepšie, mali by ju prepustiť z nemocnice ešte v nedeľu. Mužovi majú operovať oko, domov pôjde pravdepodobne za dva dni. Obaja majú množstvo tržných a hryzných rán, ale bez vážnejšej straty krvi.
Nedávno zaznamenali podobný útok medveďa pri Turanoch, ktoré sú neďaleko Šútova. Vtedy zviera zaútočilo na Miroslava z Kysúc.
Starosta Šútova hovorí, že ľudia sa neustále chodia sťažovať na obecný úrad, lebo okrajové domy stále navštevujú medvede. Majú zničené ploty, úrodu a doškriabané domy. Každý rok píšu žiadosti na odškodnenie. Raz obec dávala žiadala aj o odstrel, no bez výsledku, keďže medveďov je stále viac. V jednom mieste ich tu narátali aj 24.
Vedecký pracovník Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici pri Martine Ján Topercer tvrdí, že pri Turanoch je zrejme migračný koridor medveďov. „Ľudské zásahy postupne zužujú medveďom životný priestor. Ich správanie výrazne ovplyvňujú najmä meniace sa podmienky na miestach, kde trávia najkritickejšie fázy života,“ povedal.
Z dlhodobých dát vychádza, že práve tento priestor funguje ako koridor, ktorým prebieha migrácia a rozptyl medveďov medzi Veľkou a Malou Fatrou. „Viackrát tu pre prekonávaní cesty I/18 zachytilo medveďa auto. Okrem polohy na styku oboch pohorí sú tu tiež vhodné vodiace línie, terén a porasty, v ktorých sa môžu dobre schovať,“ dodal Topercer.
Vojakom sa na cvičení postavili do cesty medvede, museli strieľať zo samopalov!
21.09.2013 20:04
Zdroj: cas.sk
Vojaci absolvovali vstupný poddôstojnícky kurz na cvičisku Sučany, ktorý je podmienkou pre všetkých vojakov ozbrojených síl v desiatnickej hodnosti, aby mohli byť povýšení do hodnosti čatára.
Neplánované stretnutia s medveďmi majú za sebou vojaci, ktorí absolvovali vstupný poddôstojnícky kurz na cvičisku Sučany v pohorí Malej Fatry. Pri cvičení peších hliadok im v lese skrížila cestu medvedica aj s mladými. "Medvedica bola agresívna, takže vojaci museli strieľať cvičným strelivom zo samopalov, aby ju odplašili," opísal reakciu vojakov hovorca ozbrojených síl Milan Vanga. Ďalšia hliadka vojakov podľa hovorcu v lese narazila aj na dospelého samca medveďa. Táto šelma už o vojakov nejavila záujem. Vojaci sú podľa Vangu cvičení, aby rýchlo a správne reagovali na rôzne druhy ohrození. "Aj keď sme medvede skutočne v pláne nemali, vojaci zareagovali správne aj na túto neočakávanú hrozbu," dodal hovorca.
Tento vstupný kurz v martinskom prápore výcviku je podmienkou pre všetkých vojakov ozbrojených síl v desiatnickej hodnosti, aby mohli byť povýšení do hodnosti čatára. Po povýšení vo vojenských útvaroch riadia tímy, obsluhy a posádky vojakov, ktoré môžu mať troch až päť ľudí. Do kurzu ešte v auguste nastúpilo 45 frekventantov, medzi ktorými bolo sedem žien. Skončilo ho 38 vojakov (5 žien).
„Na testy z bojovej prípravy prišli dobre pripravení. Najviac z nich vypadlo po preskúšaniach z pohybovej prípravy,“ konštatoval starší inštruktor výcviku kariérnych kurzov nadrotmajster Michal Zelenák. Podľa inštruktora sa lídrami tímov môžu stať iba tí najlepší. "Svojich podriadených musia prevyšovať vo všetkých oblastiach a byť im vzorom," dodal Zelenák.
Záverečné cvičenie preverilo najmä schopnosti vojakov viesť tím aj v ťažkých situáciách, v ktorých si neraz siahli nielen na dno svojich fyzických aj psychických síl. Na začiatku kurzu ich sužovali horúčavy, na konci sa museli vyrovnať s vlhkom a chladom. Neďaleké Martinské hole boli už zasnežené. "Vojak musí byť pripravený splniť svoju úlohu za každého počasia v rôznych terénnych a bezpečnostných podmienkach," uzavrel Vanga.
Pri Trusalovej útočil medveď
nedeľa 8. 9. 2013 19:03 | Viera Legerská
Zdroj: sme.sk
Pár dní si v Univerzitnej nemocnici v Martine poleží 55-ročný muž z Ochodnice. Pri Trusalovej na neho zaútočil medveď.
TURANY. Medveď zaútočil na 55-ročného muža pri Trusalovej. Informovala o tom TV Markíza. Podľa nej muž pracoval v lese a len si odskočil na toaletu. Medveďa prekvapil, ten sa na neho vrhol. Muž má po nerovnom boji tržné rany na
stehne, zlomené predlaktie a ranu na bruchu. Tvrdí, že to bol boj o prežitie. Aj on sa na medveďa párkrát zahnal, ten sa potom otočil do lesa. Prečo bol medveď tak blízko pri obci, sa možno len domnievať. Podľa spravodajskej relácie sú teraz lesy plné hubárov, ktorí nútia zvieratá sťahovať sa aj do teritórii, v ktorých by inak neboli.
Doplnenie:
Slovák prežil útok medveďa: Dotrhaný Miro opísal besnenie šelmy
MARTIN, 08.09.2013 20:49 | Marian Lechan
Zdroj: tvnoviny.sk
Muž nestihol ani kričať. Zviera sa mu zahrýzlo do rúk, nôh a brucha. Chirurg mal roboty vyše hlavy. Bol to boj na život a na smrť. Miro z Ochodnice, ktorý má 55 rokov, sa doslova znova narodil. Stehy má Miro po útoku zúrivej šelmy na viacerých miestach svojho tela. (Foto: TV Markíza)
Bez zveličovania možno povedať, že prežil útok medveďa. Šelma ho napadla neďaleko Trusalovej v okrese Martin, pričom zviera do neho hrýzlo na viacerých miestach. Rany po zuboch dravca má na rukách, nohách aj bruchu. Stehy na jeho tele si netrúfol počítať ani chirurg. Muž mal veľké šťastie, že sa mu po krvavom boji napokon podarilo zviera zahnať.
Šelma zaútočila priamo v obci. V Moštenici neďaleko Banskej Bystrice napadla medvedica Igora Kulfu (45) a dohrýzla mu nohu.
03.06.2013 11:00
Zdroj: cas.sk
Zarážajúce je, že ho začala trhať v sobotu podvečer pri kostole asi hodinu po omši a iba pár metrov od rodinných domov. Zakrvavený lesný robotník stihol prejsť ešte do neďalekej krčmy, odkiaľ ho kamarátka odviezla do banskobystrickej nemocnice.
Igor Kulfa sa práve vracal domov z hory. „Bol som pozrieť, či nerastú hríby. Pracujem v lese, takže medvede som už videl, a to niekoľkokrát za rok. Takto zblízka to však ešte nebolo,“ spomína Igor Kulfa na útok asi 140-kilogramovej šelmy.
Soňa Badinská odviezla poraneného muža na pohotovosť.
„Zrazu sa na mňa vyrútila, bola dosť veľká. Prvý útok som odrazil rukou. Odbehla za kostol, asi tam mala mláďa, a opäť sa na mňa vyrútila. Tentoraz razantne. Vtedy som zbadal druhé mláďa na neďalekom strome. Ľahol som si na
brucho a hral mŕtveho. Medvedica ma hrýzla do kolena i stehna a potom odišla,“ vraví napadnutý muž, ktorý si nie je istý, čo mu zachránilo život. Či to, že hral mŕtveho, alebo to, že medvieďa zliezlo zo stromu. V šoku potom prešiel
niekoľko desiatok metrov do krčmy.
Zviera zaútočilo pri kostole blízko rodinných domov.
Podľa svedkov bol krvavý na celom tele a na nohách mal stopy po medvedích zuboch. Nechcel však, aby ľudia zavolali sanitku. Do nemocnice ho preto odviezla jeho známa Soňa Badinská. „V aute mi rozprával, čo sa tam stalo. Bála
som sa, či mu medvedica nezasiahla tepnu. Na pohotovosti mu rany šili viac ako hodinu a pol,“ povedala Soňa Badinská. Nebezpečné stretnutie so šelmou ho nezastrašilo. „Do hory chodím celý život a aj stále budem,“ dodáva odhodlane Igor Kulfa.
Chatári majú na poľovníkov ťažké srdce: Medvede kŕmia pár metrov od našich domov!
07. 05. 2013 16:00
Zdroj: cas.sk
V chatovej osade Križnô pri Čiernom Balogu (okr. Brezno) panujú obavy. Poľovníci neďaleko osady začali vlani prikrmovať lesné zvieratá.
Okrem malej či vysokej zveri sa tam však naučili chodiť aj medvede. „Nezdá sa nám to zo strany poľovníkov zodpovedné. Kŕmidlo delí od domov približne 400 metrov lúky. Máme strach, aby medvede neprišli potravu hľadať k nám,“ povedal jeden z majiteľov chaty. „Ja som tam osobne videl dvakrát 3 medvede. Prvýkrát skoro ráno a druhýkrát podvečer. S medveďom máme už zlú skúsenosť. V minulosti sa už totiž pokúsil vlámať do jednej z chát. Je to veľmi nepríjemné,“ dodal chatár.
Uplynulá zima bola k lesnej zveri krutá a straty na životoch boli veľké. A boli by zrejme väčšie, keby poľovníci zver počas zimy neprikrmovali. Či však bolo miesto pre kŕmidlo pri chatovej oblasti Križnô zvolené vhodne, sa Nový Čas opýtal aj tamojších poľovníkov.Ďalšie 2 fotografie v galérii. Ešte si niečo uchmatnú na cestu a hor sa naspäť do lesa.
„Vzhľadom na vysokú vrstvu snehu, sťaženému prístupu počas zimy, aj koncentrácii poľovnej zveri v tejto lokalite, sme tam zriadili kŕmidlo pre diviačiu a jeleniu zver. Vôbec nebolo naším plánom a zámerom v danej lokalite prikrmovanie medveďov a ich lákanie do blízkosti chatovej oblasti,“ povedal Jozef Černák z Lesov SR, Odštepný závod Čierny Balog.
Podľa neho kŕmidlo z lokality presunú na iné miesto, avšak ani to vraj nezabráni výskytu a pohybu medveďov v blízkosti chatovej oblasti.
V Ždiari medveď napadol a dohrýzol muža
5.5.2013
Zdroj: korzar.sme.sk
Lesníka s mnohopočetnými poraneniami previezla sanitka do popradskej nemocnice, kde ho operovali.
ŽDIAR. Medveď v nedeľu v oblasti Ždiaru vo Vysokých Tatrách napadol muža a spôsobil mu mnohopočetné zranenia. Potvrdil to hovorca operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel. Muža s ročníkom narodenia 1970 previezla sanitka zo Ždiaru pri hoteli Magura do popradskej nemocnice.
Podľa Borisa Chmela medveď spôsobil lesníkovi mnohopočetné zranenia. Ako nám potvrdil, muž bol pri vedomí. Mal mnohopočetné otvorené rany na tele. Podľa našich informácií mal dohryzené aj končatiny.
V nemocnici pacienta operovali. "Po operácii je v stabilizovanom stave," povedala hovorkyňa popradskej nemocnice Sylvia Galajda.
Portál tvnoviny.sk informoval, že medveď zaútočil na dvoch lesníkov. K útoku medveďa došlo pred deviatou hodinou ráno. Napadnutý bol 43-ročný lesník zo Strediska lesov Mestské lesy Spišská Belá. Ten mal byť podľa našich informácií v lese s vedúcim strediska. Vraj hľadali v lese zhodené parožie.
Napadnutý muž sa odmietol k prípadu vyjadriť.
Pokúšali sme sa spojiť aj s jeho kolegom, ktorý bol v lese s ním, nedvíhal však telefón.
Život napadnutému lesníkovi zachránil práve jeho kolega, ktorý dvakrát vystrelil zo zbrane, čo rozzúreného medveďa odvrátilo od ďalšieho útoku. Ten mohol byť pre napadnutého muža osudovým.
Ako nám povedal riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko, medveďa v týchto hodinách hľadajú v lesoch. Podobný prípad sa v stal v Tatrách aj v apríli 2010. Drevorubača pri práci v lese napadol medveď. Pazúrmi a zubami mu spôsobil mnohonásobné zranenia, ktoré si vyžiadali dvojhodinovú operáciu. Medveďa neskôr zastrelili. Napadnutého muža štát odškodnil. Za vážne zranenia dostal takmer 44 300 eur.
Na problém s medveďmi sa dlhodobo sťažujú obyvatelia Vysokých Tatier. Zvieratá strácajú prirodzenú plachosť a v honbe za potravou sa už približujú aj k ľudským obydliam. Kŕmia sa jedlom z kontajnerov a tak im už prischol prívlastok kontajnerové.
Ľudia volajú po zredukovaní počtu šeliem, žiadajú ich odstrel. Tento proces je však komplikovaný a podlieha schvaľovaniu príslušných orgánov. Akčnejší prístup je možný len ako v tomto prípade, keď preukázateľne dôjde k napadnutiu človeka.
Navyše, snahy ľudí o odstrel medveďov narážajú na ochranárov, ktorí stoja na druhej strane barikády.
Doplnenie:
Portál tvnoviny.sk informoval, že medveď zaútočil na dvoch poľovníkov, jedného z nich dohrýzol. „V kritickej chvíli pohotový poľovník dvakrát vystrelil na rozzúrené zviera a tým odvrátil smrteľný útok,“ píše.
Medvede si mladíci natáčali na video. Skončilo sa to útokom
pondelok 25. 3. 2013 7:21 | Iva Zigová
zdroj: ziar.sme.sk
Prvý tohtoročný útok medveďa v Kremnických vrchoch skončil bez vážnejších následkov. Výlet do lesa a natáčanie zveri na video sa však mladíkom mohli stať osudnými.
JASTRABÁ. Prehryznutá topánka a nenápadná rana na nohe. To sú následky prvého tohtoročného útoku medveďa v Kremnických vrchoch.
Videozáznam okamihov, ktoré mu predchádzali, sa dokonca objavil na facebooku.
Hoci sú 21-ročný Jozef z Jastrabej a jeho kamarát v lese ako doma, pondelková (18. 3.) prechádzka sa pre nich mohla skončiť nešťastím.
„Kamarát natáčal medvedicu s dvoma mladými, ja som bol v tej chvíli kúsok za hrebeňom a nevedel som o nich. Odrazu som sa otočil a ona stála asi sedem metrov odo mňa,“ opisuje nečakané stretnutie s asi 120-kilovou medveďou samicou.
Pokúsil sa vyliezť na strom, no neúspešne.
„Zozadu sa do mňa oprela a zahryzla sa mi do nohy. Potom kúsok odbehla. Snažil som sa ujsť, no bežala za mnou asi osemdesiat metrov. V tej chvíli som mal skôr strach, že spadnem a rozbijem si hlavu o kameň alebo sa dolámem, než z toho, že ma dobehne. Po chvíli to medvedica vzdala a odišla za mladými,“ spomína celkom pokojne Jozef.
Do lesa sa určite vráti
Strety človeka s medveďom nie sú dnes podľa jeho slov v Kremnických vrchoch raritou. Sám má takýchto zážitkov za sebou desať, len jeden sa však skončil napadnutím.
„Za ostatných pár rokov je to v Jastrabej a okolí tretí útok. Nikdy to však nie je vina medveďa, človek by nemal liezť do lesa, ak s niečím podobným nepočíta.“
Sám strach nemá a do hory sa plánuje vrátiť. Fotografovanie a nakrúcanie zveri je totiž jeho záľubou.
„Jasné, že sa vrátim,“ hovorí a ukazuje nám videá jelenej ruje a mladého vlka.
Odborník, ktorý zmonitoroval strety človeka s medveďom v Kremnických vrchoch za uplynulých pätnásť rokov, tvrdí, že mladíci mohli dopadnúť oveľa horšie. Neodporúča vyhľadávať podobné situácie len pre to, aby si zvedavci natočili
zver v jej prirodzenom prostredí.
„Chlapec môže hovoriť o šťastí, že medvedica nepokračovala v útoku a celé to bola otázka pár sekúnd. Niektoré totiž trvajú aj niekoľko minút, stáva sa, že napadnutý človek upadne do bezvedomia a vôbec si nepamätá dĺžku útoku,“ hovorí Jaroslav Slašťan.
Medveď sa podľa jeho slov snaží ľuďom vyhnúť a útočí iba vtedy, keď už nevidí iné východisko zo situácie.
V tomto období už s pohybom našej najväčšej šelmy v kremnických lesoch treba počítať.
„Medvede sa už prebrali zo zimného spánku, no stále sa boria s nedostatkom potravy. Aktuálne sa živia najmä zdochlinami, pretože rastlinná potrava zatiaľ k dispozícii nie je. Tvrdí sa, že medvede sú po zime agresívnejšie, lebo sú
hladné,“ približuje.
Napadnutí sa po útoku vyrovnávajú nielen s fyzickými následkami, ale aj s psychickými. „Niektorých trápia zlé sny, mal som dokonca prípad, že sa obeť útoku obzerala aj v meste s tým, že ju prenasleduje medveď,“ spomenie zistenia zo svojich štatistík Slašťan.
V príručke by mali nájsť návštevníci hôr aj rady, ako rozoznať pobytové znaky medveďa a šelme sa vyhnúť. FOTO: JAROSLAV SLAŠŤAN Chce vydať príručku do ruksaku
Hoci je každý útok špecifický a správanie sa medveďa sa nedá predvídať, Slašťan má pre milovníkov prírody niekoľko rád.
„Viem, že to znie takmer nemožne, ale človek by nemal panikáriť. Nemal by kričať, zaháňať sa alebo hádzať do šelmy rôzne predmety. Všeobecne by sa mal vyhýbať prudkým pohybom, ktoré by ju mohli vydráždiť.“
Pre návštevníkov hôr chce tento rok vydať brožúrku vo formáte A5, ktorá by mala obsahovať základné informácie o medveďovi hnedom, jeho vnútrodruhovej komunikácii, pobytových znakoch či správaní sa pri stretnutí s človekom.
„Keďže nepôjde o odbornú publikáciu, ale brožúru určenú pre návštevníkov hôr - turistov, rybárov, poľovníkov, zberačov lesných plodov a podobne, bude obsahovať aj fotografie, kresby či mapy výskytu medveďa. Na prebale nájde čitateľ meter, ktorým si bude môcť odmerať stopu v teréne a zistiť, aký veľký medveď tadiaľ pred ním prešiel,“ avizuje vydanie príručky, ktorá sa zmestí do ruksaku či do vrecka bundy.