Po hromadnej pripomienke k zonácii TANAPu, ktorú podpísalo rekordných viac ako 11 500 občanov pristúpilo Lesoochranárske zoskupenie VLK k ďalším krokom. Na Krajský súd v Žiline a Krajský súd v Prešove podal VLK „Návrh na začatie konania proti nečinnosti verejnej správy“ týkajúci sa Krajských úradov životného prostredia v Prešove a Žiline. Na Najvyšší súd Slovenskej republiky podal „Návrh na začatie konania o ochrane proti nezákonným zásahom orgánom verejnej správy“ týkajúci sa postupu Ministerstva životného prostredia pri príprave zonácie TANAPu. Na Okresnú prokuratúru v Bratislave podal trestné oznámenie na Jozefa Vojteka, zamestnanca Ministerstva životného prostredia, pretože podľa názoru VLka vykonával svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu. Zároveň VLK doručil na ŠL TANAP, oznámenie o nevykonateľnosti a neprávoplatnosti rozhodnutia na ťažbu v NPR Tichá a Kôprová dolina.
Za najvážnejšie konkrétne problémy novej zonácie považuje Lesoochranárske zoskupenie VLK tieto:
Zmenšenie rozlohy prísne chránených území v TANAPe na úkor kľúčových biotopov kamzíka, svišťa, tetrova, vlka, rysa a medveďa nemá v Európe na území národných parkov obdobu.
Tomuto bezprecedentnému rozhodnutiu nepredchádzala žiadna celospoločenská diskusia a ani odborný prieskum dotknutých území. Jediné záujmové skupiny, ktoré profitujú z pripravovanej zonácie TANAPu tak zostávajú len lesohospodári a podnikatelia v cestovnom ruchu.
Lesoochranárske zoskupenie VLK organizuje v centre Bratislave v dňoch 23. – 25 apríla tejto súvislosti rozsiahly protest.
Ing. Juraj Lukáč
Ing. Erik Baláž
Lesoochranárske zoskupenie VLK