Na súkromnom pozemku roztrhal diviak psa
25. nov 2019 o 10:58
https://myziar.sme.sk/c/22266910/na-sukromnom-pozemku-roztrhal-diviak-psa.html?ref=njctse [1]
Ľudia sa obávajú premnoženia zveri. V Štiavnických vrchoch zbierajú vzorky medvedieho trusu, ktoré má viesť k sčítaniu šeliem.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Výskyt medveďa hnedého, ale aj iných druhov divej zveri sa za posledné obdobie na Slovensku výrazne rozmohol.
Výnimkou nie je obec Štiavnické Bane, kde len pred pár dňami napadol diviak na záhrade v blízkosti jedného z rodinných domov psa.
Ten bol voľne vypustený na súkromnom pozemku a útok napokon neprežil. Okrem majiteľov sú pobúrení aj niektorí obyvatelia, ktorí sa domnievajú, že zver je v súčasnosti premnožená a dostáva sa až priamo k obydliam.
Hľadajú potravu
Skúsenosť s výskytom diviakov na súkromnom pozemku má aj poslanec obecného zastupiteľstva v Štiavnických Baniach Marián Láslo. Ten si prednedávnom našiel rozrytú záhradu, preto sa na miesto rozhodol nainštalovať fotopascu.
Prečítajte si Židovský cintorín v Banskej Štiavnici čaká ďalšia obnova Čítajte
„Zachytil som na nej tri diviaky, ktoré sa u mňa v noci zdržiavali. Viem aj o tom, že chodievali k susedovi na orechy, ale o podobnom útoku som nepočul. Skôr sú plaché,“ hovorí s tým, že sa vyskytujú najčastejšie v okolí tajchov Bakomi a Richňava.
Miestny poľovník Peter Číž vidí podobné prípady ako výnimočné. „Osobne som nepočul, že by sa diviaky zdržiavali pri domoch. Skôr máme sami ako poľovníci problém ich nájsť,“ poznamenáva Číž.
Päť prípadov
Stále častejšie dochádza aj k výskytu medveďa hnedého v intraviláne, Riaditeľ správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy Peter Farbiak vysvetľuje, že v rámci programu starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku organizujú pravidelné zasadnutia.
Tu sa stretáva štátna správa i zástupcovia jednotlivých poľovníckych združení a informujú sa o momentálnom stave stretov so zvieraťom.
„Momentálne máme evidovaných päť takýchto prípadov. Ide o nahlásenie medveďa v intraviláne obcí Trnavá Hora a Svätý Anton, v Kremnických vrchoch, tiež nelegálny odstrel medveďa na Žibritove a jeho úhyn na rýchlostnej ceste R1 medzi Budčou a Hronskou Dúbravou,“ vymenúva Farbiak.
Dodáva, že správa zatiaľ nemá presné čísla o tom, koľko jedincov sa na jej území nachádza a či je šelma premnožená. V súčasnosti však podľa jeho slov prebieha odoberanie vzoriek trusu, ktoré má viesť k sčítaniu medveďov na tomto území.
V Domaniži zaútočil medveď, ochranári vec preverujú
27. nov 2019 o 8:03
Zdroj: https://mypovazska.sme.sk/c/22269699/v-domanizi-zautocil-medved-ochranari-vec-preveruju.html?ref=tit [2]
DOMANIŽA. K stretu s medveďom došlo v lokalite, kde obec upozorňovala na výskyt medveďov v auguste.
Dohľadávanie zveri a stret
Starosta obce František Matušík informoval, že v nedeľu dopoludnia išli poľovníci dohľadávať diviaka do lokality nad základnou školou.
„Je to asi osemsto metrov nad obcou. Išli dvaja, neskôr sa rozdelili,“ hovorí Matušík. Dodáva, že húštine zaútočil na jedného z mužov medveď. Poľovník mal so sebou aj psa.
„Kolega bol ďalej od neho, počul však krik napadnutého,“ opisuje Matušík s tým, že zranený sa snažil plaziť preč z miesta udalosti. Mal pušku, podľa starostu ju nestihol použiť.
Súvisiaci článok Neďaleko Domaniže sa potulujú medvede, aj samica s mláďatami Čítajte
Skončil v nemocnici, jeho stav je stabilizovaný.
„Dohryzené má dolné končatiny a nejaké pomliaždeniny na bruchu. Po útoku bol v strese, pamätal si však veľkú hnedú hlavu a žlté zuby,“ dodáva Matušík. Na túto lokalitu upozorňovala obec v auguste.
Zvlášť zdôrazňovali výskyt medvedice s mladými. Tiež vtedy hovorili o jednom väčšom jedincovi.
„Poľovník sa dostal nešťastnou zhodou náhod do teritória medveďa, nečakane ho vyrušil. V tomto období sa už medvede zvyčajne ukladajú na spánok, sú nervózne a preto tiež môžu konať takto. Ak to bola medvedica s mladými, dostal sa do jej teritória, tak sa toto dalo čakať,“ hovorí starosta.
Zrušenie podujatí
Miestne poľovnícke združenie plánovalo v týchto miestach spoločnú poľovačku, zvažujú však jej organizovanie.
„Štát nás tlačí, aby sme regulovali stavy diviačej zveri. Poľovníci však akciu s veľkou pravdepodobnosťou zrušia. Uvažujeme tiež, že tento rok nebude ani tradičný výstup na Holý vrch, ak dovtedy nepríde poriadne zimné počasie,“ informoval starosta Matušík.
Súvisiaci článok Keby chcel medveď človeka zabiť, urobí to Čítajte
Stanovisko ochranárov
Ochranári vedia o udalostri, ktorá sa stala v Domaniži.
„Bol som informovaný o prípade, volal mi hospodár z poľovného združenia v Domaniži a oznámil mi túto nepríjemnú skutočnosť,“ informoval Karol Pepich, riaditeľ Správy CHKO Strážovské vrchy.
Ďalšie kroky sú podľa neho jednoznačné. „Kolega, ktorý má na starosti veľké šelmy, pôjde celú situáciu prešetriť, aby čo najpresnejšie biologicky preveril ako k danému nešťastiu došlo. Budeme zisťovať, v akej miere je za nešťastie zodpovedný človek a v akej miere medveď,“ hovorí Pepich.
Podľa toho, čo sa dozvedeli ochranári, dohľadávať mal len jeden človek a ak sa medveď pohyboval v blízkosti zastreleného diviaka, ktorého si tým pádom zviera privlastnilo, bola toto veľmi nebezpečná situácia.
„Podľa nášho predbežného odhadu si medveď chránil koriť a preto reagoval ako reagoval, bol to jeho prirodzený pud. Musíme však hovoriť s konkrétnym človekom aj popozerať danú lokalitu, aby sme sa mohli naozaj odborne vyjadriť,“ dodáva Pepich.
Súvisiaci článok Pod vrchom za dedinou videli medveďa, kúsok od cesty Čítajte
Medvede sú podľa ochranára teraz veľmi aktívne pri vyhľadávaní potravy, musia urobiť maximum, aby sa vykŕmili na zimu.
„Potrebujú si vyrobiť tukové tkanivo, ktoré im umožní prezimovať. Využívajú každý deň, aby si našili potravu a poriadne sa nažrali. Treba na to prihliadať,“ vysvetľuje Pepich.
Na správanie medveďov môže mať vplyv aj počasie. „Zimy sú už slabé a dosť veľkú časť populácie netlačí tak klíma k tomu, aby zazimovali. Je to však spôsobené aj tým, že sú v lesoch krmoviská pre zver a ony využívajú túto potrebu, nie sú nútené zazimovať,“ tvrdí Pepich.
V lokalite Pace medveď napadol včelstvá
8. novembra 2019
Zdroj: https://spisskabela.sk/mesto/aktuality/v-lokalite-pace-medved-napadol-vcelstva/ [3]
V noci z nedele na pondelok (3.-4. novembra 2019) nastala škoda na včelstvách spôsobená medveďom hnedým (Ursus arctos) v lokalite Pace – Trstinné lúky. Na tomto mieste majú včelstvá umiestnené dvaja včelári. Škody vznikli obom.
Včelstvá sa nachádzali za kovovým oplotením vysokým takmer 2 metre mimo zastavaného územia mesta v západnej časti katastrálneho územia Spišská Belá. Medveď prekonal oplotenie včelnice a v jednom prípade úplne zničil 3 úle. Zároveň poškodil 2 domce na úle a 5 včelstiev. Druhý včelár mal na ochranu včelstiev okrem kovového oplotenia inštalovaný aj elektrický ohradník. Ani ten však medveďovi nezabránil prekonať oplotenie a kompletne zničiť 5 včelích úľov. Pri tomto vyčíňaní medveďa došlo ešte k poškodeniu ďalších 3 úľov.
Je známou skutočnosťou, že medvede obľubujú osie alebo včelie hniezda, kde hľadajú plásty s medom. Tieto sú pre nich neodolateľnou pochúťkou, ktorá navyše obsahuje množstvo cukrov, bielkovín a iných výživných látok. Odporúčania škodovej komisie pre včelárov spočívajú v preventívnej inštalácii výkonnejšieho impulzátora.
ZRAZENÝ MEDVEĎ PRI KĽAČNE: NEHANBITE SA ÍSŤ POMALŠIE KEĎ TREBA
30. októbra 2019
Zdroj: https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/2868224873207716/ [4]
Policajti z Nitrianskeho Pravna riešili škodovú udalosť- zrážku osobného vozidla Opel Insignia na ceste I/64 v smere od horského prechodu Kľak smerom na Kľačno.
Z lesného porastu nečakane vybehol na vozovku medveď. Vodič už nedokázal zrážke so zvieraťom zabrániť. Zranené zviera ešte pár metrov dokázalo prejsť. Následne ho dohľadali policajti s lesným hospodárom.
Na policejní služebnu ve Starém Smokovci dorazil medvěd, událost se obešla bez zranění
7.10.2019
Zdroj: https://tydenikpolicie.cz/na-policejni-sluzebnu-ve-starem-smokovci-dorazil-medved-udalost-se-obesla-bez-zraneni/ [5]
O kuriózní záběry se na sociálních sítích podělili v neděli večer slovenští policisté.
Natočili totiž medvěda, který přišel přímo ke vstupním dveřím policejní služebny ve Starém Smokovci.
Služebna tam sídlí na okraji obce u lesa. Událost se obešla bez zranění. Medvěd stejně tak, jak rychle přišel, rychle odešel.
V Tatrách na Slovensku platí v souvislosti s medvědy dlouhodobě varování. Medvědi často kvůli hladu ztrácí „zábrany“ a přibližují se k osídleným oblastem.
Medveď vbehol na rýchlostnej ceste pod auto, zrážku neprežil
23. sep 2019 o 13:59 MOJ
Zdroj: https://myzvolen.sme.sk/c/22219419/na-dialnici-vbehol-pod-auto-medved.html?ref=njct [6]
Na rýchlostnej ceste R2 v smere od Zvolena na Detvu, približne 2 kilometre za zjazdom na Vígľaš, vbehol vodičovi auta do cesty medveď.
Nehoda sa stala v nedeľu večer krátko pred 22. h. Medveď zrážku s autom neprežil.
„Vodič má poškodené auto, ale nezranil sa,“ objasnila krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
Ako postupovať
Polícia zároveň radí, ako postupovať pri zrážke so zverou.
Vodič v takom prípade musí zastaviť vozidlo a udalosť oznámiť polícii, čo vyplýva zo zákona o cestnej premávke. Polícia pri uhynutí zveri vždy kontaktuje zástupcu príslušného poľovného revíru.
„Zrážka zvieraťa spadá do kategórie nehôd nezavinených vodičom, preto vodičovi pri privolaní polície nehrozí žiadna sankcia,“ vysvetľuje Faltániová.
Ako znížiť riziko zrážky
„Základnou prevenciou je znížiť rýchlosť jazdy na miestach, na ktorých dopravné značenie upozorňuje na zvýšený výskyt zveri. V miestach najčastejšieho výskytu zvýšte pozornosť najmä počas ranných a večerných hodín, keď je zver najaktívnejšia,“ dodáva Faltániová.
Ak ste videli cez cestu prejsť jedno zviera, je možné, že za ním vybehnú ďalšie, keďže srny, jelene alebo diviaky sú len zriedka mimo svojho stáda či skupiny.
„Ak vám divá zver vbehne na cestu, dupnite na brzdu a snažte sa ju zahnať trúbením. Nikdy na ňu neblikajte, najmä diaľkovým svetlom, môže ju to oslepiť a zostane tak bez pohnutia stáť.“
Na Poľane napadla medvedica fotografa Kňazeho
7. aug 2019 o 16:08 Marcela Ballová
Zdroj: https://mynovohrad.sme.sk/c/22184774/na-polane-napadla-medvedica-znameho-fotografa.html?ref=njct [7]
POĽANA. Známeho fotografa a spisovateľa Ivana Kňazeho z Hradišťa (okr. Partizánske) napadla medvedica. K útoku došlo v stredu, blízko lesnej správy Kyslinky v Chránenej krajinnej oblasti Poľana.
Súvisiaci článok Ivan Kňaze zachytáva prírodu prostredníctvom objektívu Čítajte
"Bol fotiť hmyz a zrazu sa za nim zjavila medvedica, ktorá ho napadla," vyjadril sa poľovník Ján Nôžka.
Zranenému fotografovi sa napokon podarilo ujsť.
"Dobehol na spomínanú lesnú správu, odkiaľ mu privolali záchrannú službu," informujú Lesy SR prostredníctvom sociálnej siete s tým, že miesto, na ktorom došlo k útoku, je na turistickom chodníku. Vedie od hotela Poľana, cez Priehybu na Čierny vršok, smerom n a Dudáš a Kyslinky. Tiež je to na trase hrebeňového chodníka Predná - Zadná Poľana - Rudná magistrála," píše sa v správe.
Po ošetrení fotograf spočiatku plánoval zotrvať na Kyslinkách, no napokon sa rozhodol vrátiť domov.
Správu budeme aktualizovať o jeho vyjadrenie.
Pracovníci Lesov SR pripomínajú, aby boli turisti počas prechádzok v lese maximáne opatrní.
Túlavého medveďa v Očovej ohrozujúceho ľudí museli zastreliť
31. júla 2019
Zdroj: https://www.bystricoviny.sk/spravy/tulaveho-medveda-v-ocovej-ohrozujuceho-obyvatelov-obce-museli-zastrelit/ [8]
Ako sme Vás informovali, obyvatelia Očovej žili v posledných týždňoch v strachu z medveďa hnedého, ktorý sa vo večerných hodinách voľne pohyboval po najfrekventovanejšej ulici hľadajúc potravu. Orgány štátnej správy napokon museli pristúpiť k jeho odstrelu, ktorý vykonalo príslušné poľovné združenie za asistencie polície.
Riaditeľka Správy CHKO Poľana Vladimíra Fabriciusová pre médiá v stredu uviedla:
„Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky v úzkej spolupráci s miestnym poľovným združením intenzívne monitorovala niekoľko nocí synantropného jedinca medveďa hnedého priamo v obci Očová. Zistili sme, že stratil plachosť a pre obyvateľov sa stal nebezpečný. Museli sme prijať opatrenia, ktoré zabezpečia ochranu zdravia, života a majetku tamojších obyvateľov. Eliminácia medveďa bola v tomto prípade nevyhnutná. Ďakujeme obyvateľom obce Očová za pochopenie a trpezlivosť, poľovnému združeniu za profesionálny prístup a Polícii Slovenskej republiky za príkladnú spoluprácu.“
O túlavom medveďovi pán Ján Pohorelec bývajúci v dome hneď naproti ceste, po ktorej medveď večer prichádzal, povedal:
„Keď začnú brechať psy v okolí, vieme, že už ide. Ľudia sú hneď na oknách. Medveď chodí k stromom s ovocím, ktoré sú popri ceste. Už sa nám to ale zdá príliš nebezpečné, keďže pri križovatke je aj autobusová zastávka a večer a skoro ráno odtiaľ chodí veľa ľudí. Navyše ľudia, ktorí sa na medveďa chodia dívať, môžu pokrikmi vyvolať aj nejakú jeho nebezpečnú reakciu.“
Predstavitelia obce Očová upovedomili štátnych ochranárov, ktorí sa boli pozrieť aj na mieste, kde bolo zviera najčastejšie vídať. Po rokovaniach pracovníkov Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR a Správy CHKO Poľana sa dohodol postup, podľa ktorého sa vykonávať intenzívny monitoring medveďa hnedého v obci vo večerných a nočných hodinách s cieľom identifikovať a označiť problémového jedinca.
V spolupráci so zástupcami obce sa vymedzili takzvané „zóny ticha“, v ktorých bola zabezpečená minimalizácia pohybu obyvateľov v neskorých večerných a nočných hodinách. Na základe výsledkov monitoringu a posúdenia celkovej situácie s ohľadom na bezpečnosť obyvateľov Očovej sa napokon muselo prijať krajné opatrenie, ktorým je v takomto prípade odstrel rizikového zvieraťa.
Na Podpoľaní žije v súčasnosti okolo 200 medveďov na ploche zhruba 40 tisíc hektárov. K domovom ľudí prichádzajú niektoré jedince preto, lebo sú premnožené a pri hľadaní potravy stratili plachosť. V takýchto lokalitách by obyvatelia obcí mali dávať väčší pozor na čistotu a zabezpečenie kontajnerov na odpad, ktoré sú najčastejším zdrojom potravy pre medvede.
V Očovej medveď zničil aj včelie úle, našťastie nenapadol žiadneho človeka. Po správe o jeho výskyte v obci sem začali dokonca chodiť senzáciechtiví turisti, to sa však v tejto súvislosti skončilo odstrelom nebezpečného medvedieho jedinca…
Český turista narazil v Tatrách na medveďa, pri úteku sa zranil
18. júl 2019 o 20:02 TASR
Zdroj: https://myliptov.sme.sk/c/22170991/cesky-turista-narazili-v-tatrach-na-medveda-pri-uteku-sa-zranil.html?ref=tit [9]
ŽIAR. Pomoc horských záchranárov potreboval vo štvrtok popoludní v Západných Tatrách český turista, ktorý na túre s partnerkou stretol medveďa. Muž si pri úteku do bezpečia privodil poranenie členka.
Podľa informácií z oficiálnej webovej stránky horských záchranárov dvojica stretla zviera pri schádzaní z Holého vrchu na turistickom chodníku.
Záchranári mužovi po príchode na miesto poranený členok zafixovali. Následne dokázal s ich pomocou zostúpiť k terénnemu autu, ktorým bol transportovaný do údolia. Odtiaľ už pokračoval s partnerkou.
U Šindelov pri Prašníku si kráčal medveď
10. júla 2019, 12:00 Autor: Redakcia
Zdroj: https://www.piestanskydennik.sk/2019/07/10/u-sindelov-pri-prasniku-si-kracal-medved/ [10]
V rodisku Milana Rastislava Štefánika, v Košariskách, sa začiatkom júla objavil medveď hnedý. Len kúsok od Prašníka, v blízkosti osady U Šindelov, kde majú plno húb, si v noci po chotári vykračoval medveď. Možno sa vybral práve na huby. Preto Obec Košariská vyzvala ľudí k opatrnosti pri voľnom pohybe prírodou.
„V prípade, ak by niekto medveďa spozoroval, je potrebné túto skutočnosť oznámiť polícii na telefónnom čísle 158,“ vyzývali predstavitelia obce na jej facebookovom profile. Okamžite sa okolo atraktívnej správy rozpútala živá diskusia. Zdieľačiek bolo na tisíce. Ľudia mali rôzne názory, pričom mnohí kritizovali postoj – volať na medveďa políciu.
„Ten medveď je stále v prírode, čiže vo svojom prostredí… my ľudia sme tá háveď, čo ničí zvieratám životný priestor… zvieratá tu boli skôr ako ľudia a vedia si vážiť prírodu,“ znel jeden z nich. Ďalší upozorňoval: „Ako vidno, odborníkov je veľa. Ale, ľudia, uvedomte si, že medveď je v prvom rade šelma a silná šelma. Polovica z komentujúcich medveďa naživo nevidela.“
Komentujúci uvádzali správy o tom, ako sa v okolitých krajinách medvede premnožili. Taktiež si tradične mnohí robili žartíky. Jeden z najvtipnejších komentárov bol tento: „Ďalej odporúčam na vyvarovaniu sa stretnutiu s medveďom zvončeky a pre krajný prípad aj paprikový sprej. A hlavne pri nájdení medvedieho trusu opustiť lokalitu. Medvedí trus rozoznáte ľahko. Sú v ňom zvončeky a cítiť po paprike.“
Ale teraz vážnejšie, aj keď absurdne. Čo odporúčajú pri stretnutí sa s medveďom odborníci? Na Aljaške, kde žijú tieto šelmy v súlade s prírodou aj s ľuďmi, majú pre turistov i domácich takéto inštrukcie. Niekedy možno znejú zábavne, ale myslia to naozaj: „Keď zbadáte medveďa, nepribližujte sa, hovorte s ním a pomaly choďte dozadu, neotáčajte sa a neutekajte. Stojte pevne na svojom mieste a kričte. Väčšina stretnutí sa končí bez zranení. Ak máte, čo určite asi nenosíte bežne vo vrecku, použite peper sprej.“ Neuvádzajú tam ale prípad, čo ak na vás zaútočí medveď hnedý, pretože na Aljaške majú len čierneho a grizlyho.
Podľa cestovateľov, ktorí tam boli, priatelia z Aljašky radia: „Ak na vás zaútočí medveď čierny, bojujte s ním (možno to platí aj pri hnedom), ak grizly, hrajte sa na mŕtveho. Ak vás začne jesť, bojujte s ním.“ Tak veríme, že sme vám týmito radami pomohli… To, že medveď sa objavil v hustých lesoch našich končín, je úžasné, ale hrozivé zároveň.
V Malých Karpatoch spozorovali medvede, ochranári upokojujú verejnosť
4. júla 2019 TASR Domáce
Zdroj: https://hlavne.sk/domace/v-malych-karpatoch-spozorovali-medvede-ochranari-upokojuju-verejnost/ [11]
Na sociálnych sieťach sa v posledných dňoch šíri informácia o výskyte medveďov v Malých Karpatoch. Viacero hlásení je z Malokarpatského regiónu, ale aj zo Záhoria. Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty predpokladá pohyb dvoch až troch medveďov.
Verejnosť však upokojuje, doteraz totiž neboli hlásené žiadne problémy s prítomnosťou medveďov a nie sú doteraz známe ani prípady priameho stretu s človekom, pri ktorom by bol človek ohrozený na zdraví či živote.
Medveď je podľa ochranárov schopný v priebehu dňa prejsť aj niekoľko desiatok kilometrov. „Na základe doterajších údajov je ťažké zhodnotiť, koľko jedincov je aktuálne v regióne prítomných,“ podotkli na webe Správy CHKO Malé Karpaty. Šírenie medveďov zo severného a stredného Slovenska, ktoré predstavuje centrum stredoeurópskej populácie, smerom na juh a západ pripisujú najmä populačnej dynamike medveďov.
„Do okrajových častí areálu sa dostávajú najmä mladé, od medvedice odstavené jedince (vo veku zhruba dva až štyri roky). Či nové územia osídlia trvalejšie, alebo sa po určitej dobe presunú inde, závisí od viacerých faktorov, napríklad od úživnosti územia, stresových faktorov (miera rušivých vplyvov),“ vysvetlili.
Na sociálnej sieti Správa CHKO Malé Karpaty uviedla, že medveď hnedý je prirodzene vyskytujúcim sa druhom živočícha v rámci slovenských karpatských pohorí a je úplne prirodzené, že migračné trasy mladých jedincov vedú aj za hranicu areálu trvalého výskytu v rámci Slovenska západným smerom. „Pohorie Malé Karpaty disponuje dostatočnými potravnými zdrojmi na to, aby sa takýto jedinec uživil a nebol odkázaný vyhľadávať potravu v blízkosti ľudských sídiel,“ spresnila.
Ochranári neevidujú v Malých Karpatoch a ich blízkom okolí zatiaľ žiadne škody, ktoré by medvede spôsobili, napríklad na hospodárskych zvieratách, ovocných stromoch, včelstvách alebo inom majetku. Verejnosti odporúčajú pri pohybe v prírodnom prostredí, kde je možný výskyt medveďa, dodržiavať niektoré zásady. „Väčšina konfliktných situácií nastáva vtedy, keď sa človek dostane do bezprostrednej blízkosti medveďa – vtedy medveď reaguje útočne v dôsledku pocitu vlastného ohrozenia,“ spresnili. Je preto podľa nich dôležité bezdôvodne nevchádzať do neprehľadného terénu – húštiny, ani do takýchto miest nepúšťať psov.
Vhodné je podľa ochranárov správať sa primerane hlasne, napríklad viesť vo dvojici či skupine hlasnejší rozhovor, či pospevovať si, aby bol medveď už z väčšej vzdialenosti upozornený na prítomnosť človeka. „Zásady je vhodné dodržiavať v regióne Malých Karpát a Záhoria aj v súvislosti s výskytom diviakov, s ktorými môže človek tiež zažiť konfliktné strety,“ podotýka Správa CHKO Malé Karpaty. V prípade potvrdeného výskytu medveďa odporúča kontaktovať Štátnu ochranu prírody SR.
--------------------------------------------------------------------------------
PYTLIAK ZASTRELIL MALIČKÉHO MEDVEĎA
29.6.2019 3:00
Zdroj: https://www.facebook.com/KRPZBB/photos/a.1084577458419620/1153996758144356/ [12]
Polícia v Banskej Bystrici rieši prípad pytliactva. V katastri obce Ponická Huta bolo nájdené zastrelené mláďa medveďa hnedého. Medvieďa malo prestrelené obidve zadné nohy. Ku skutku došlo pred 4 až 5 dňami.
Po pytliakovi, ktorý sa neštítil zabiť takéto medvieďa pátrame.
Poľovníci a policajti hľadali pri sídlisku medveďa. Na fotke, ktorá bola dôkazom, bolo ale úplne iné zviera
18.06.2019 Noviny.sk Slovensko
Zdroj: https://www.noviny.sk/slovensko/449508-polovnici-a-policajti-hladali-pri-sidlisku-medveda-na-fotke-ktora-bola-dokazom-bolo-ale-uplne-ine-zviera [13]
RIMAVSKÁ SOBOTA / Na okraji rimavsobotského sídliska hľadali policajti v pondelok popoludní medveďa. Dnes je už ale jasné, že išlo o úplne iné zviera. Aké?
Paniku v Rimavskej Sobote spôsobila jedna fotografia, ktorú zhotovil obyvateľ sídliska "Západ" pravdepodobne z okna svojho bytu. Medzi stromami sa mu podarilo odfotiť veľké zviera. Fotka sa dostala na sociálne siete a niekto, kto ju zrejme videl, zavolal na políciu. Na miesto v pondelok popoludní dorazili poľovníci, policajti a mestskí policajti. Tí prezreli okolie a prehľadali aj húštinu.
Po celý čas sa hovorilo o tom, že na fotke je medveď. Policajti mali dokonca na tomto mieste aj zvýšenú hliadkovú činnosť. Záber sa dostal do rúk odborníkov. Zamestnanci štátnej ochrany prírody ju preskúmali a vylúčili, že by išlo o medveď. Následne sa teda spojili s autorom fotky, ktorý vylúčil, že by išlo o medveďa. "Pozeral som aj ďalekohľadom naň. Čiže ako keby meter som bol od toho diviaka, tak ako to môže byť medveď?," povedal autor fotky. Na fotke bol totiž diviak. Ochranárka ale striktne nevylúčila, že by sa tam medveď niekedy nemohol objaviť. "V tomto období je možná migrácia medveďov, ktoré sa presúvajú za potravou," poznamenala Jana Garayová, zo Štátnej ochrany prírody Rimavská Sobota.
Podľa ochranárky nie je dôvod na paniku, no ľudia by i napriek tomu mali byť ostražití. Aj diviak totiž môže byť nebezpečný. "Doporučujem dať o sebe vedieť. Tlieskaním, rozprávaním," dodala.
Na severe Slovenska sa medveď prechádzal po dedine. Tak skoro asi neodíde
13.06.2019 Noviny.sk Slovensko
Zdroj: https://www.noviny.sk/slovensko/448359-na-severe-slovenska-sa-medved-prechadzal-po-dedine-tak-skoro-asi-neodide [14]
MNÍŠEK / Na slovensko-poľskom pohraničí si medveď urobil medovú hostinu. Nikto si nevie vysvetliť, odkiaľ tento maškrtník prišiel. Miestni obyvatelia sú ale presvedčení o tom, že tak skoro z ich dediny neodíde. Odfotili ho pri večernej prechádzke priamo v centre obce.
Na hraničnom priechod do Poľska v Mníšku nad Popradom prekvapila miestnych ľudí vzácna návšteva. Nevedno, či to bol zvierací turista poľský, ktorý si zašiel na návštevu na Slovensko alebo to bolo opačne. Starosta TV JOJ povedal, že medveď sa po dedine potuluje už dlhšiu dobu a začal robiť neporiadok. "Rozhádzal úle jednému včelárovi. Takže tá škoda je značná, nakoľko vieme, aké je obdobie, kedy včelári by mali tento med už stáčať, tak prišiel macko a im to spapal," vraví starosta obce Peter Žemba.
Na videu, ktoré nakrútil poľský cyklista, sa medveď objavil v centre dediny počas dňa na ceste, kde je dosť rušno. "Sa nám tu udomácnil, tak musíme robiť nejaké opatrenia," dodal Žemba.
Ľudia o tejto návšteve vedia a majú sa na pozore. Navyše dedina je hubárskym rajom v tomto regióne. Medvede sa tam často nevyskytujú a dúfajú, že aj tento sa sem iba zatúlal. V dedine je veľa domov, ktoré si ľudia postavili na okolitých lazoch. Paradoxne, tam medveďa nevideli. Aj ich prekvapilo, že si vybral rušné centrum dediny, kde je plno áut.
Ružomberkom šprintoval vystrašený medveď
Eva Štenclová, Pravda 30.05.2019 16:10
Zdroj: https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/514108-ruzomberkom-sprintoval-vystraseny-medved/ [15]
Veľký maco uháňal mestom ako vrcholový športovec. Zrejme zo stresu sa potom vyšplhal na najbližší strom. Priamo v Ružomberku túto scénu nakrútil šofér auta. Podľa hovorcu mesta už v minulosti zaznamenali podobné prípady.
Troj- až štvorročný medvedí samec sa objavil na Cintorínskej a Kalvárskej ulici v Ružomberku, kde vyplašene behal popri autách. „Tá lokalita bezprostredne susedí s hôrkou, ktorá sa napája na Malinô Brdo. Výskyt medveďov je tam bežný. Nejde o hlavný ťah mestom, ale sú tam rodinné domy,“ povedal hovorca ružomberskej samosprávy Viktor Mydlo.
Kvôli medveďovi zavolali ľudia aj mestských policajtov, zviera však už stihlo ujsť. Podľa hovorcu sa vrátilo späť do hory. Pripomenul, že polícia nemá v takýchto prípadoch právo na odstrel. Výnimkou by bola len mimoriadna situácia, keby šelma útočila a ohrozovala niekoho na živote. „Inak o tom rozhoduje ministerstvo životného prostredia. Policajti môžu medveďa jedine odplašiť,“ objasnil Mydlo.
S privolaním mestskej polície súhlasí aj strážca Národného parku Veľká Fatra Miroslav Gejdoš. „Ľudia môžu kontaktovať aj nás, správu národného parku. My to potom riešime tiež v spolupráci s políciou – ak by bolo potrebné v tej oblasti napríklad zastaviť premávku, aby zviera v pokoji odišlo,“ vysvetľuje Gejdoš.
Na margo medveďa v Ružomberku poznamenal, že bol vystresovaný a mohol byť aj nebezpečný. „Ak by sa na chodníku vtedy pohybovali nejakí ľudia, mohol na nich zaútočiť,“ myslí si strážca.
Zo zverejnených záberov sa však podľa neho dá usúdiť, že zhruba štvorročný medveď vôbec nemal chuť útočiť. „Sám bol vyvedený z miery,“ podotkol odborník. Kvôli medveďovi budú oblasť monitorovať. „Mohol sa tam vyskytnúť len náhodou, ale ak by pravidelne vyhľadával kontajnery, bolo by to zlé. To by sme už oslovili aj miestne poľovné združenie,“ priblížil postup ich prípadného konania.
Zároveň vysvetlil, že v súčasnosti prebieha medvedia ruja, preto väčšie samce, hľadajúce si partnerky na párenie, vytláčajú z teritória slabšie medvede. Silnejší „kolegovia“ by ich totiž v tomto období mohli usmrtiť, čo sa v prírode stáva dosť často. Preto „mladíci“ hľadajú útočisko aj v blízkosti ľudských obydlí.
Medveďa pred pár dňami zaregistrovali aj pri Pezinku. V Malých Karpatoch také niečo nie je častým javom, no Gejdoš pripomenul, že v tomto prípade ide o vplyv ľudskej civilizácie, ktorá sa stále rozmáha. „Migračné bariéry, ktoré boli medzi našou časťou Karpát a Alpami, sú v podstate zničené. Spojili sa komunikácie a cesty, ktorými zvieratá chodievali celé stáročia. Narušili sme to,“ vysvetlil s tým, že aj medvede sú schopné prekonávať veľké vzdialenosti. „Máme zdokladované, že jeden zo Slovenska zašiel takmer až do Rumunska,“ uzavrel.
Neďaleko Bojníc zaútočil na hubára medveď
21. máj 2019 o 10:32 Igor Roško
Zdroj: https://myhornanitra.sme.sk/c/22125875/nedaleko-bojnic-zautocil-na-hubara-medved.html?ref=njctse [16]
Počas bežnej prechádzky v lese počul dôchodca Milan lomoz. Myslel si, že je to vysoká. Zrazu sa ale pred ním objavil medveď a zaútočil na neho.
ŠÚTOVCE/BOJNICE. Dôchodca Milan Lysý mal nedávno v lese nepríjemný zážitok. Počas prechádzky na huby ho napadol medveď. Incident sa stal v lesoch v okolí obce Šútovce v okrese Prievidza. Informovala o tom TV JOJ.
Milan hľadal huby v nižšom hustom poraste. „Asi desať metrov odo mňa som počul lomoz. Myslel som, že to je vysoká zver. Otočil som sa k tomu miestu a zrazu z toho miesta oproti mne vybehol medveď," opísal hubár.
Začal ho driapať
Prečítajte si tiež: Viaceré obce a mestá upozorňujú na zvýšený výskyt medveďov
Medveď na muža zaútočil. „Hneď som sa hodil na zem. Zakryl som si rukami krk a hlavu,“ pokračoval v opisovaní útoku. Medveď ho nepohrýzol ale driapal ho pazúrmi. Milanovi pomohlo to, že hral mŕtveho. Nehybne ležal na zemi a stále si chránil krk a hlavu. Medveď o chvíľu odišiel. Hubár ešte krátko ostal ležať. Potom pomaly vstal. „Necítil som bolesť. Pozrel som sa na seba, na oblečenie. Mal som dotrhanú vetrovku,“ uviedol Mila Lysý.
To, že sa v okolí Bojníc pohybujú medvede nie je novinkou. V okolí kúpeľného mesta sa dlhodobo vyskytuje jedna medvedia rodina, medvedica s dvomi mladými a pestúnom. Poľovníci ich evidujú už od začiatku minulého roka. Vtedy išlo o lokality nad chatovou oblasťou, Rovne, Vendelín a nad Bohátkou. Cez leto ich videli aj v Šľachtiteľskej.
„Pohybujú sa v lokalitách Bojnice, Kocurany, Šútovce,“ povedal vtedy Jozef Hatvanyi, predseda Poľovníckeho združenia Bojnice.
Na toto riziko upozorňuje od minuloročného apríla aj webová stránka mesta Bojnice. „Žiadame vás, aby ste v uvedených lokalitách zvýšili opatrnosť, respektíve sa vôbec nepohybovali v týchto miestach,“ vyzvalo mesto.
Obdobie ruje
S problémom sa poľovníci v tomto období stretávajú pravidelne už niekoľko rokov. Zatiaľ sa nič vážne nestalo, ale podľa ich slov je tlak medveďov neskutočný.
Prečítajte si tiež: V okolí prievidzského lesoparku sa pohybuje medvedica s mladými
„Teraz je medvedia ruja. Samci naháňajú samice. Niektoré z nich majú mladé. Samec, keď sa chce páriť, má tendenciu zabiť mláďa. Preto samice utekajú dole, čo najbližšie k ľuďom, aby samcov odstrašili,“ vysvetlil Ľudovít Galovič, predseda poľovníckeho spolku Breza.
Jozef Hatvanyi podotkol, že v lokalite pod Magurou sa pohybuje približne 250 kilogramový medveď. „Ten vytláča mladšie medvede dole. A medvede pestúny sa tak pohybujú nad Bojnicami,“ povedal Hatvanyi.
Jednou z príčin nečakaného stretu s medveďom môže byť to, že hubári chodia potichu. Vtedy vo výnimočných prípadoch môžu prísť medzi medvedicu a medvieďatá. To a moment prekvapenia sú zriedkavé prípady, kedy hrozí potenciálne nebezpečenstvo.
Ak už dôjde k priamemu stretu človeka a medveďa, poľovníci majú niekoľko odporúčaní. „Nesmiete sa im pozerať do očí. Musíte si ľahnúť, držať si tvár a nehybne ležať,“ vysvetlil Jozef Hatvanyi.
Pri Štiavnici strelil pytliak medveďa a nechal ho tam desať dní zomierať
21. mája 2019 14:31
Zdroj: https://dennikn.sk/1475002/pri-stiavnici-zabil-pytliak-medveda-a-nechal-ho-tam-desat-dni-zomierat/?ref=tit [17]
Trápil sa asi desať dní, kým zahynul. V lesoch pri obci Žibritov blízko Banskej Štiavnice strelil pytliak medveďa a nechal ho tam pomaly zomierať.
To sa na Slovensku stane často, pytliaci nelegálne ročne ulovia asi stovku medveďov, odhadujú odborníci. V roku 2017 ulovili poľovníci na Slovensku legálne dvadsiatku medveďov.
Strelili ho zozadu
Mŕtve telo medveďa objavili nad Žibritovom dve rodiny s piatimi deťmi na prechádzke. Zaparkovali pri bývalej fare v Žibritove a ďalej pokračovali pešo. Približne pol kilometra od posledných žibritovských domov, ešte ich bolo vidno, zacítili zápach zdochliny.
„Uhynutý medveď ležal asi desať metrov pod chodníkom v malinčí pri potoku. Musel tam byť už niekoľko dní, pretože zapáchal,“ hovorí Juraj Magda z Banskej Štiavnice, ktorý medveďa našiel.
Ranu po strele nebolo vidieť a nechýbali mu ani laby a hlava – obvyklé trofeje pytliakov. Nakoniec ho odfotili a zatelefonovali známemu ochranárovi, ktorý zariadil všetko ostatné. Približne po dvoch hodinách, keď sa vracali z Krupinských bralcov, ich míňalo auto ochrany prírody a neskôr miesto nálezu obhliadli a zadokumentovali policajti.
„Medveďa zastrelili zozadu, pretože mal priestrel na lopatke. Strelec si ho pravdepodobne pomýlil s diviakom a nedohľadal ho. Zranený medveď sa trápil pravdepodobne ďalších desať dní, pretože rana bola hnisavá,“ zistil neskôr Juraj Magda.
Upytliačený medveď neďaleko Štiavnice. Foto – Juraj Magda
Pytliaci v akcii
Odhad zhruba stovky upytliačených medveďov ročne pochádza od Tibora Patakyho, odborníka z Katedry zoológie Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.
Odhady expertov hovoria, že na Slovensku žije 700 až 900 medveďov, najmä v pohoriach stredného a severného Slovenska.
Na legálny odstrel medveďa potrebuje poľovník výnimku, odstrelový poplatok podľa cenníka štátnych Lesov SR je od dvetisíc eur vyššie podľa hmotnosti medveďa. Výnimku na odstrel medveďa udeľujú vo vymedzených prípadoch, musí to mať jasný dôvod a poľovačka nesmie ohroziť populáciu medveďa.
Aj preto často na medvede poľujú nelegálne.
V roku 2012 pytliaci zastrelili osem medveďov len na území Malej a Veľkej Fatry. Na základe tohto údaja sa niektorí odborníci, ako napríklad Michal Kalaš, domnievajú, že „pytliactvo môže presahovať aj kvótu povoleného lovu“, hovoríme teda minimálne o niekoľkých desiatkach ročne.
Medvede s tromi nohami
Niekoľko medializovaných – teda zistených – prípadov za všetky. V októbri minulého roku našli zvyšky upytliačeného medveďa v Tichej doline vo Vysokých Tatrách v oblasti s najprísnejším stupňom ochrany.
V roku 2017 odrezali pytliaci hlavu a laby z uhynutého medveďa pri obci Slaská. Polícia začala trestné stíhanie. Päť rokov predtým pytliaci zastrelili trojročného medveďa v Gaderskej doline pri Martine. Polícia ich zadržala.
Strážcovia v Národnom parku Malá Fatra rozmiestnili fotopasce, ktoré ukázali, že v lesoch behajú medvede s tromi nohami. Medvede s tromi nohami videli aj v Chočských vrchoch a na hornej Orave. Nie je jasné, či mali zranenie z pascí pytliakov, alebo z iných dôvodov.
Medveď je chránené zviera a jeho upytliačenie je prečin, za ktorý hrozí trest od šesť mesiacov do troch rokov.
Ženu na frekventovanej lesnej ceste prekvapil medveď
20. máj 2019 o 10:11 Kristína Mindáková
Zdroj: https://myzvolen.sme.sk/c/22124698/na-frekventovanej-lesnej-ceste-sa-objavil-medved.html?ref=tit [18]
KOVÁČOVÁ. Majú strach. Obyvateľov obce Kováčová, ktorá sa nachádza v bezprostrednom kontakte s okolitými lesmi, trápia medvede. Len prednedávnom sa jeden objavil pri Špecializovanom liečebnom ústave Marína.
Prekvapil tam Janu Dančovú, ktorá chodieva na prechádzku lesným chodníkom od Maríny smerom na Sielnicu.
„Bolo asi šesť hodín večer. Medveď prešiel cez cestu ani nie 50 metrov odo mňa,“ povedala. „Často pritom tadiaľto prechádzajú cyklisti aj návštevníci kúpeľov,“ dodala s tým, že na mieste by mala byť tabuľa s výstrahou, že sa v lokalite medveď nachádza.
„Ja som si vtedy vybrala svojho životného žolíka a mohla som sa vrátiť domov. A to som si myslela, že sa mi to nemôže nikdy stať.“
Prichádzajú za potravou
Ako tvrdí starosta Kováčovej Ján Izrael, aj napriek tomu, že sa v minulosti stretol s prípadom, keď zviera človeka napadlo, dnes je situácia pokojná.
„Počul som o prípadoch, že videli v blízkosti obce medveďa, ale bez útoku na ľudí. Posledný známy prípad napadnutia bol, myslím, pred štyrmi rokmi na lesnej ceste nad obcou, keď napadol bežiaceho muža,“ okomentoval.
Prečítajte si tiež: Výruby stromov preverí kontrolór mesta aj polícia
„Naša obec sa nachádza v blízkosti lesov a vzhľadom na hojný počet medveďov nie je ich výskyt vylúčený.“
Medvede sa podľa poľovníka Dominika Tótha v lokalite Kováčovej vyskytujú bežne.
„Stáva sa, že sa môže od svojho rajónu vzdialiť aj niekoľko kilometrov. Hlavnou príčinou bývajú zdroje potravy. Takáto migrácia za potravou môže vzbudiť dojem o zvýšenej hustote medveďov. Problém spôsobujú jedince, ktoré si na kontakt s ľuďmi zvyknú,“ vysvetlil.
Pripravili upozornenie
Prečítajte si tiež: Návštevníkom obce vyčaria úsmev pestrofarebné autobusové zastávky
Liečebný ústav Marína zhotovil upozornenie pre svojich návštevníkov, aby nevychádzali za plot areálu.
„Našťastie, zatiaľ sme nemali žiadnu skúsenosť s tým, že by sa medveď dostal do kontaktu s človekom. Náš areál je ohradený, preto sa sem nemajú ako dostať,“ hovorí recepčný ústavu Marián Spodniak.
„Pamätám si, že vlani sa tu obšmietala medvedica s mladými. Bolo hrozné sucho, potoky vyschli, a preto ich sem pritiahol rybník, ktorý je asi tristo metrov od nášho ústavu. Boli však skôr plaché. Okrem nich sem prichádzali aj jelene a ostatná zver,“ dodáva.
Úhyn medveďa na Klubine spôsobila pravdepodobne zrážka s autom
14. máj 2019
Zdroj: https://www.mojekysuce.sk/spravodajstvo/uhyn-medveda-hnedeho-na-klubine-objasneny
[19]
Začiatkom mája v katastri obce Klubina bol v potoku nájdený uhynutý medveď hnedý. Výsledky pitvy sú už známe o čom informuje Peter Drengubiak zo Správy CHKO Kysuce.
Začiatkom mája nás ako odbornú organizáciu zastrešujúcu ochranu prírody v územnej pôsobnosti Správy CHKO Kysuce telefonicky kontaktovali, s nezvyčajným prípadom. V katastri obce Klubina bol v potoku nájdený uhynutý jedinec medveďa hnedého. Spolu s policajnou hliadkou zo Starej Bystrice sme sa doviezli na „miesto činu“. Obsah telefonátu bol pravdivý, v potoku naozaj ležal uhynutý medveď.
Po vytiahnutí jedinca z toku nasledoval záznam informácií potrebných pri obhliadke uhynutých chránených druhov živočíchov. Medveď hnedý (Ursus arctos) je celoročne chránený druh so spoločenskou hodnotou 3690 €. Pod dohľadom a za spolupráce polície a zástupcu správcu revíru sme zmerali potrebné telesné rozmery medveďa a odobrali vzorky tkanív na DNA analýzu.
Pri meraní sme pod ľavou lopatkou natrafili na otvory v koži, ktoré nápadne pripomínali diery po projektiloch. Hypoteticky sme sa všetci zúčastnení zhodli na tom, že ide pravdepodobne o usmrtenie jedinca strelnou zbraňou. Obhliadky sa zúčastnili i dvaja veterinári, ktorí potvrdili, že je potrebné vykonať pitvu zvieraťa, za účelom overenia danej hypotézy. Zdĺhavý proces riešenia situácie vyústil v to, že sme za spolupráce veterinárneho doktora Andreja Renčka a doprovodu polície v nočných hodinách medveďa previezli na Štátny veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne, kde bola realizovaná pitva.
Pitva, resp. protokol o skúške medveďa hnedého realizovaný vyššie spomenutým ústavom vylúčil usmrtenie medveďa strelnou zbraňou. Patologicko – anatomický nález na základe zistení z pitvy však v závere uvádza: „…možnú traumatickú príčinu úhynu (napr. pád v horskom teréne, zrážka s autom…)“.
Ako znalci územia, ktoré máme v správe, sa môžeme prikloniť skôr k „zrážke s autom“. V blízkom i vzdialenejšom území od miesta, kde bol uhynutý medveď lokalizovaný, sa nenachádzajú žiadne vysoké, príkre či kolmé skalné steny, kde by mohlo k takémuto traumatizujúcemu pádu dôjsť. Skôr ide o zalesnené svahy s rôznou vekovou a druhovou štruktúrou drevín. Z toho usudzujeme, že k takémuto pádu zrejme nemalo kde dôjsť. Iste, ide čisto o predpoklad, ale vierohodnejšie je skôr tvrdenie, že príčinou bola „zrážka s autom“. Čo je však isté, jej smrť musela byť veľkým trápením v dôsledku zranení a hladu. Jej tráviaci trakt bol úplne prázdny a v žalúdku sa nachádzal len „trichobezoár“ (klbko srsti).
Úhyny zveri v dôsledku dopravných kolízií, hlavne chránených druhov ako napr. (rys, vlk, medveď, vydra,…) sa v teréne veľmi ťažko dohľadávajú, pokiaľ nejde o okamžité zabitie jedincov priamo na ceste. Jeden z takýchto prípadov sa odohral relatívne nedávno a zhodou okolností išlo tiež o medveďa hnedého. V roku 2017 došlo na dopravnej komunikácii č. II/520 v Bystrickej doline ku stretu dopravného prostriedku s medveďom hnedým. Bolo to zrovna na migračnom koridore zveri v rozhraní katastrov Klubina a Zborov nad Bystricou, ktorý pretína spomínaná cesta. Medveď na následky zranení nepodľahol, ale bezprostredne po zrážke ušiel.
Správa CHKO Kysuce venuje primeranú pozornosť lokalitám, ktoré v krajine predstavujú posledné možné migračné trasy zveri cez husto urbanizované údolia riek Kysuca a Bystrica. Nielen našou úlohou, ale i úlohou štátnych orgánov by malo byť chrániť tieto „zelené trasy“ pre zachovanie koherencie území európskeho významu NATURA 2000 a pre ochranu zveri všeobecne.
Links:
[1] https://myziar.sme.sk/c/22266910/na-sukromnom-pozemku-roztrhal-diviak-psa.html?ref=njctse
[2] https://mypovazska.sme.sk/c/22269699/v-domanizi-zautocil-medved-ochranari-vec-preveruju.html?ref=tit
[3] https://spisskabela.sk/mesto/aktuality/v-lokalite-pace-medved-napadol-vcelstva/
[4] https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/2868224873207716/
[5] https://tydenikpolicie.cz/na-policejni-sluzebnu-ve-starem-smokovci-dorazil-medved-udalost-se-obesla-bez-zraneni/
[6] https://myzvolen.sme.sk/c/22219419/na-dialnici-vbehol-pod-auto-medved.html?ref=njct
[7] https://mynovohrad.sme.sk/c/22184774/na-polane-napadla-medvedica-znameho-fotografa.html?ref=njct
[8] https://www.bystricoviny.sk/spravy/tulaveho-medveda-v-ocovej-ohrozujuceho-obyvatelov-obce-museli-zastrelit/
[9] https://myliptov.sme.sk/c/22170991/cesky-turista-narazili-v-tatrach-na-medveda-pri-uteku-sa-zranil.html?ref=tit
[10] https://www.piestanskydennik.sk/2019/07/10/u-sindelov-pri-prasniku-si-kracal-medved/
[11] https://hlavne.sk/domace/v-malych-karpatoch-spozorovali-medvede-ochranari-upokojuju-verejnost/
[12] https://www.facebook.com/KRPZBB/photos/a.1084577458419620/1153996758144356/
[13] https://www.noviny.sk/slovensko/449508-polovnici-a-policajti-hladali-pri-sidlisku-medveda-na-fotke-ktora-bola-dokazom-bolo-ale-uplne-ine-zviera
[14] https://www.noviny.sk/slovensko/448359-na-severe-slovenska-sa-medved-prechadzal-po-dedine-tak-skoro-asi-neodide
[15] https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/514108-ruzomberkom-sprintoval-vystraseny-medved/
[16] https://myhornanitra.sme.sk/c/22125875/nedaleko-bojnic-zautocil-na-hubara-medved.html?ref=njctse
[17] https://dennikn.sk/1475002/pri-stiavnici-zabil-pytliak-medveda-a-nechal-ho-tam-desat-dni-zomierat/?ref=tit
[18] https://myzvolen.sme.sk/c/22124698/na-frekventovanej-lesnej-ceste-sa-objavil-medved.html?ref=tit
[19] https://www.mojekysuce.sk/spravodajstvo/uhyn-medveda-hnedeho-na-klubine-objasneny